31.03. Termín podání přiznání k dani z příjmů

Pondělí 3. dubna 2017 je termínem pro odevzdání přiznání k dani z příjmů fyzických osob a úhradu daně za rok 2016. Bez sankce lze přiznání podat do 5 pracovních dnů po zákonné lhůtě, tj. do 10. 4. 2017. Pokuta za pozdě podané přiznání činí 0.05 % stanovené daně (0.01 % stanovené ztráty) za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (ztráty). Za pozdní platbu daně vzniká poplatníkovi povinnost uhradit úrok z prodlení, počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně. Bez sankce je tedy platba připsaná do 9. 4. 2017. Pokuta či úrok menší než 200 Kč se nepředepíší.

30.03. Chybně uplatňované slevy na dani

Ze šetření Finanční správy vyplynulo, že někteří poplatníci chybně uplatňovali slevu na manželku/manžela a daňové zvýhodnění na vyživované děti. V uplynulém roce byla vyměřena rozdílně od částek přiznaných poplatníky v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob u slev na dani na manželku/manžela částka téměř 10 milionů Kč, u daňového zvýhodnění na vyživované děti to bylo dokonce 17,5 milionů Kč.

28.03. Daně a přehledy za rok 2016

Připomeňme si informace, články, texty a novinky, které jsme připravili k tématu daňového přiznání a přehledů pro ČSSZ a ZP za rok 2016.

27.03. Lhůta pro vyúčtování srážkové daně

Pondělí 3. dubna 2017 je poslední den lhůty pro podání Vyúčtování daně vybírané srážkou za rok 2016. Postup v Účtu.

24.03. Pokyn D-22

Pokyn GFŘ D-22 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona o daních příjmů může pomoci v řešení sporných nebo výkladově nejasných ustanovení zákona. Dozvíte se zde například, že k příjmům poplatníka bez podnikatelského oprávnění lze uplatnit výdaje ve výši 40 % příjmů. Nebo, že vlastník pronajímané jednotky může uplatnit jako výdaje úhrady do fondu oprav.

23.03. Odvody a zálohy

Po zpracování daňového přiznání a přehledů pro ČSSZ a ZP využijte v Účtu 2017 sestavy Odvody a zálohy 2017-2018.

22.03. Porovnání dvou přiznání a přehledů

V /Daň z příjmů /Daň z příjmů 2016 /Seznam poplatníků daně stojíte kurzorem na aktuálním přiznání. V Účtu 2017 můžete pomocí ShiftF6 /Porovnat dvě přiznání, resp. ke stávajícímu vyberte druhé (/Z letošních ... či /Z loňských daňových přiznání). Hodí se např. pro porovnání přiznání za rok 2015 a 2016. Uvidíte odlišnosti ve slevách na dani, nezdanitelných částkách, počtu příloh atd. Podobně lze porovnávat Přehledy OSVČ pro ČSSZ i ZP.

21.03. Pomůcka pro spolupracující osoby

Pořiďte přiznání pro poplatníka, který bude rozdělovat příjmy a výdaje na osoby spolupracující. Zejména v příloze číslo 1 vyplňte příjmy (ř101), výdaje (ř102), úpravy výsledku (ř105, ř106) a spolupracující osoby (tabulka G). V nabídce /Tisk daňového přiznání zvolte /Spolupracující osoby /Rozdělení příjmů a výdajů. Program podle % rozdělení vypočítá hodnoty příjmů a výdajů pro ř107 a ř108 hlavní (rozdělující) osoby i ř109 a ř110 osob spolupracujících. Podíly na příjmech a výdajích lze měnit v /Tabulka G – podíl %.

20.03. Lhůta pro vyúčtování zálohové daně

Pondělí 20. března je poslední den lhůty pro elektronické podání tiskopisu Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za rok 2016. Příloha číslo 1 Počet zaměstnanců (případně příloha číslo 2 „cizinci“) je vždy součástí xml souboru (DPZVD6.XML) načítaného na daňový portál či odesílaného datovou schránkou. Postup v Účtu.

17.03. Žádost o vrácení přeplatku a registrovaný účet

Pokud budete žádat o vrácení daňového přeplatku na účet, který je využíván k ekonomické činnosti, pak pro účinné podání žádosti je třeba registrace tohoto účtu u správce daně. To lze učinit podáním formuláře „Oznámení o změně registračních údajů“. Více v Upozornění Finanční správy ČR.

16.03. Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu za rok 2016

Termín odevzdání, vyměřovací základ, osvobození od záloh, stanovení minimálního základu. Tisk z Účta, pokyny, ePodání. Doplatek pojistného, nové zálohy. Seznam zdravotních pojišťoven.

15.03. Přehled OSVČ pro ČSSZ za rok 2016

Termín odevzdání, identifikační údaje, vedlejší činnost, vyměřovací základ, podnikání po část roku. ePodání přes VREP i datovou schránkou. Kontrola ePodání. Doplatek pojistného, zálohy.

14.03. Záloha na daň z příjmů

Termín splatnosti, den platby a výše zálohy na daň z příjmů. Zálohy v Účtu.

13.03. Údaje pro placení daně z nemovitých věcí emailem

Finanční správa zavádí pro poplatníky novou službu spočívající v zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí na email namísto složenky. Poplatník přihlášený k této službě obdrží na email kompletní informaci s údaji pro placení daně, tj. výši stanovené daně, výši nedoplatku/přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu. Zájemce o tuto službu odevzdá nejpozději do 15. března 2017 svému správci daně Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí emailem.

10.03. Bezplatná daňová složenka

Finanční správa zavedla od března 2016 tzv. bezplatnou daňovou složenku. Díky této složence mohou lidé, kteří preferují placení hotovostí, zaplatit své daně na poště a bez poštovného. Bezplatná daňová složenka je k dispozici na všech pobočkách České pošty a jejím prostřednictvím mohou fyzické osoby zaplatit daň z příjmů fyzických osob, daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí. Pokyny k vyplnění včetně vzoru.

09.03. Oznámení o osvobozených příjmech

Nová oznamovací povinnost pro příjmy fyzických osob platí od 1. 1. 2015. Jedná se o osvobozené příjmy dle § 4 a § 4a (bezúplatné příjmy), dle § 6 (příjmy ze závislé činnosti) a § 10 (ostatní příjmy). Nesdělují se příjmy, které může správce daně získat z rejstříků a evidencí, do kterých má přístup. Oznamuje se osvobozený příjem vyšší než 5 mil. Kč, za rok 2016 nejpozději do 3. 4. 2017. Doporučený vzor tiskopisu Oznámení o osvobozených příjmech podle § 38v ZDP.

08.03. Tipy a triky pro daňové přiznání

Seznamte se s možnostmi programu Účto, které Vám usnadní zpracování přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Přebírání dat, kontroly údajů, tisk přiznání, zálohy, ePodání.

07.03. Řemeslné živnosti

Co patří do řemeslných živností najdete v příloze číslo 1 živnostenského zákona. Obsahové náplně řemeslných živností jsou popsány v příloze číslo 1 nařízení vlády číslo 278/2008 Sb. ve znění číslo 365/2013 Sb. U řemeslných živností lze využít paušálních výdajů ve výši 80 % z příjmů.

06.03. Uzávěrkové operace v Účtu

Uzávěrkové operace mohou být součástí příjmů a výdajů v peněžním deníku nebo mohou upravit výsledek hospodaření prostřednictvím tabulky E Přílohy číslo 1 daňového přiznání.

03.03. EET – Účto

Práce s EET v Účtu. Předpoklady, nastavení, postup. Vzory dokladů, seznam evidovaných tržeb, testovací prostředí.

02.03. EET - řezníci

GFŘ odpovídá na otázku „Od kterého okamžiku musí řezníci evidovat tržby, pokud v provozovně porcují maso (popřípadě vyrábějí masné výrobky), které následně prodávají konečným zákazníkům?“

  1. Řezník maso z vlastní produkce bourá, porcuje či jinak upravuje (i tepelně) a dále ho prodává ve své prodejně. Povinnost evidovat tržby je od 1. 3. 2018 (výroba potravinářských výrobků).
  2. Řezník nakoupí maso v podobě půlek, koster apod. a pouze jej ve své provozovně bourá, naporcuje nebo jinak upraví s minimálním zpracováním. Toto maso řezník dále prodává ve své provozovně. Povinnost evidovat tržby je od 1. 3. 2017 (maloobchod).
  3. Řezník nakoupí maso, které ve své provozovně bourá, naporcuje a dále jej tepelně zpracovává či jinak upravuje, např. z něj vyrábí uzeniny, masné výrobky apod. Povinnost evidovat tržby je od 1. 3. 2018 (výroba potravinářských výrobků).
  4. Řezník nakoupí maso, které ve své provozovně bourá a naporcuje. Řezník si z takto připraveného masa dodavatelsky nechá vyrobit uzeniny, masné výrobky apod., které následně prodává ve své provozovně. Povinnost evidovat tržby je od 1. 3. 2018 (výroba potravinářských výrobků).

01.03. Přeplatek na dani

Přeplatek na dani z ročního zúčtování daně vraťte zaměstnanci ve formuláři mzdy prostřednictvím kolonky DopZúč, na které stiskněte klávesy CtrlF7 a zadejte výši přeplatku na dani, případně doplatku na daňovém bonusu. Více o ročním zúčtování záloh.