15. 01. 2020, Ing. Petr Kučera
Informace o dočasně práce neschopných zaměstnancích můžete od ČSSZ získat trojím způsobem, tj. službou VREP, datovkou nebo pomocí ePortálu ČSSZ.

ZAMĚSTNAVATEL KOMUNIKUJE S ČSSZ POMOCÍ VREP/APEP

Podmínky pro získání informací

Zaměstnavatel se musí k využívání ePodání DZDPN zaregistrovat na ePortále ČSSZ nebo interaktivním tiskopisem Sdělení zaměstnavatele o pověření zaměstnanců k eSlužbám ČSSZ.

Zaměstnavatel nemusí mít komerční certifikát k zašifrování přenášených dat, je součástí Účta 2020.

Postup v Účtu 2020

Zaměstnavatel zašle ČSSZ dotaz na pracovní neschopnosti svých zaměstnanců v určitém období (maximálně jeden měsíc).

V Účtu 2020 volte /Ostatní /Mzdy a zaměstnanci /Zaměstnanci /eNeschopenka,

zadejte /Období (maximálně jeden měsíc), v /Zaměstnavatel zkontrolujte údaje o zaměstnavateli a dotaz odešlete /Dotaz na DPN /Poslat přes VREP.

Zašifrovanou XML odpověď z ČSSZ naleznete po určité době v /Odpovědi ČSSZ. Volte /Na poslední dotaz či /Na starší dotazy.

Účto odpovědi zobrazí v čitelné podobě. Údaje o dočasných pracovních neschopnostech zapište do absencí.

ZAMĚSTNAVATEL KOMUNIKUJE S ČSSZ POMOCÍ DATOVÉ SCHRÁNKY

Zaměstnavatel požádá na tiskopisu Žádost o zasílání/zrušení zasílání informací o dočasných pracovních neschopnostech nebo službou ePortálu.

Notifikace budou chodit zaměstnavateli do jeho datové schránky, přičemž je možné nastavit zasílání do více datových schránek.

ZAMĚSTNAVATEL KOMUNIKUJE S ČSSZ JINAK NEŽ VREPEM ČI DATOVKOU

Zaměstnavatel požádá na tiskopisu Žádost o zasílání/zrušení zasílání informací o dočasných pracovních neschopnostech nebo službou ePortálu.

Notifikace přijde zaměstnavateli na emailovou adresu (je zasílána pouze informace, že u některého zaměstnance došlo ke změně s odkazem na použití služby ePortálu).

Podrobné údaje získá zaměstnavatel (fyzická osoba) nebo zaměstnavatelem zmocněný zaměstnanec na ePortálu ČSSZ, kam se přihlásí elektronickým OP nebo uživatelským účtem NIA (jméno, heslo, SMS). Uživatelský účet NIA se zřizuje zdarma na pobočkách Czech Point.

PODROBNÉ INFORMACE

  1. Průvodce pro zaměstnavatele, jak získat informace o neschopenkách zaměstnanců
  2. Průvodce pro účetní firmy nebo daňové poradce spravující mzdy jiným zaměstnavatelům, jak získat informace o neschopenkách zaměstnanců
  3. Návod pro klienty s pověřením přihlášených přes NIA pro spuštění služeb pro zaměstnavatele.
  4. Leták Všechno, co jako zaměstnavatel potřebujete vědět
  5. eNeschopenka – důležité služby a tiskopisy pro zaměstnavatele