14. 05. 2020, Ing. Petr Kučera
Jak pracovat s druhou sníženou sazbou daně v programu Účto.

TŘI SAZBY DPH

Podle zákona o DPH se rozlišují sazby: základní (21 %), první snížená (15 %) a druhá snížená (10 %).

POŘÍZENÍ VĚTY DO FINANCÍ S DRUHOU SNÍŽENOU SAZBOU DANĚ

V Účtu při pořizování nových vět do financí (/Peněžní deník /Nové věty nebo /Peněžní deník /Formulář nebo /Závazky a pohledávky /Formulář) bývá sazba 10 % skryta. Pro pořízení věty s druhou sníženou sazbou daně se nabízí tři možnosti: pomocí kláves CtrlF10, pomocí kláves CtrlF7 nebo přes nabídku /Všechny údaje.

1) CtrlF10

Pro případy, kdy pouze čas od času potřebujete zapsat větu s druhou sníženou sazbou daně, použijte v nové větě (v /Peněžní deník /Nové věty nebo /Peněžní deník /Formulář nebo /Závazky a pohledávky /Formulář), nejlépe po vyplnění data DPH, kombinaci kláves CtrlF10 a do příslušného řádku podrobného formuláře zapište základ daně a daň ve výši 10 %.


2) CtrlF7

Alternativou k CtrlF10 je zobrazení skrytých údajů pomocí CtrlF7, kde zapište základ daně a daň ve výši 10 %.


3) Všechny údaje

Při zadávání nové věty do peněžního deníku či závazků a pohledávek využijte nabídky /Peněžní deník /Všechny údaje nebo /Závazky a pohledávky /Všechny údaje, kde uvidíte rozšířený formulář včetně řádku s druhou sníženou sazbou. Hodí se zejména při pořizování většího počtu vět se sazbou 10 %.DÁVKOVÉ POŘÍZENÍ TRŽEB

V /Finance /Dávkové pořízení vyberte /Tržby s 3. sazbou DPH.

VYSTAVENÍ FAKTURY

V řádku s položkou ve sloupci Kód zadejte S2 nebo vyberte z číselníku po stisku klávesy F7.

PŘIZNÁNÍ K DPH, ZÁZNAMNÍ POVINNOST

Druhá snížená sazba daně je součástí řádků označených v daňovém přiznání k DPH jako „snížená“. Tzn. součtují se zde plnění v první (15 %) i druhé (10 %) snížené sazbě daně. V záznamní povinnosti najdete i součty základů daně a daně zvlášť pro první a zvlášť pro druhou sníženou sazbu daně.