Je-li Účto nejčastěji používaným programem na vašem počítači, myslete na něj při nákupu nové tiskárny; vhodnou volbou zrychlíte a zkvalitníte tisk. Jinak kupte tiskárnu podle vašich potřeb a využijte možnosti Windowsovského tisku z Účta.

Stručně

Pro tisk z ÚČTA se hodí tiskárny, které podporují tisk ve znakovém režimu MS-DOS, mají vestavěnu českou znakovou sadu v kódu Latin-2 (CP 852) a připojují se na paralelní (LPT) port. V případě potřeby můžete z Účta tisknout i na jiné tiskárny s pomocí programu ÚčtoTisk, který převádí DOSovské tiskové výstupy z Účta do Windows a tiskne na každé tiskárně.

Podrobně

Jehličkové tiskárny umožňují tisk s kopií a na "traktorový" papír. Provozní náklady jsou nízké, ale tisk je pomalý, nepříliš kvalitní a hlučný. Jehličkové tiskárny nepatří k nejlevnějším a za podavač papíru nebo traktor se často platí zvlášť.

Inkoustové tiskárny umožňují i barevný tisk, jsou poměrně tiché, při tisku textu rychlé a kvalita tisku (bývá možno nastavit v několika stupních) je velmi dobrá. Cena může být nízká, náklady na inkoust jsou však poměrně vysoké, zejména u levných druhů a při nastavení vysoké kvality tisku.

Laserové tiskárny poskytují nejvyšší kvalitu tisku, jsou rychlé a tiché. Jsou dražší, ale náklady na tisk mají nižší než tiskárny inkoustové. Vyplatí se při větších objemech tisku.

Potřebujete-li tisknout s kopií, budete musit zvolit tiskárnu jehličkovou; chcete-li tisknout také barevné obrázky, zvolte tiskárnu inkoustovou. Pro pouze černý tisk volte mezi pořizovací cenou, kvalitou tisku a náklady na tisk.

Přehled vlastností tiskáren nižší a střední třídy
      Rychlost         Tisk  Náklady  Ceny s DPH
Tiskárna  str./min  Kvalita  s kopií Kč/str.   tis. Kč
----------------------------------------------------------------
Jehličková 1 až 4  vyhovující  ano  pod 0,50   5 a více
            až dobrá
Inkoustová 9 a více velmi dobrá  ne  0,90 až 3  4 a více
Laserová  10 a více  výborná    ne  0,50 až 1  5 a více
    

Není rozumné kupovat drahou tiskárnu pro tisk několika stránek za den, ale nevyplácí se na ní šetřit, bude-li dostatečně využita. Vodítkem může být spotřeba papíru: tisknete-li méně než 500 stránek za měsíc (balík papíru má 500 listů), stačí vám inkoustová tiskárna; při větším objemu tisku se vyplatí tiskárna laserová.

Tiskárny vhodné pro tisk z ÚČTA

Program ÚČTO tiskne ve znakovém (DOSovském) režimu. Tento způsob tisku je nejrychlejší, ale vyžaduje, aby pro něj byla tiskárna technicky vybavena a měla vestavěnu českou abecedu v kódu Latin-2 (CP 852). Tiskárna v tomto režimu musí být připojena na paralelní (LPT) port; tisk přes USB port není možný.

Takových tiskáren je však stále méně, zejména v kategorii inkoustových tiskáren. V současné době a v přijatelné cenové hladině jsou to např.

Jehličkové     Inkoustové      Laserové
---------------------------------------------------------------
EPSON LX-300+II   Canon i865      HP LaserJet P2014
Citizen Swift 90e  HP OfficeJet k7100  Brother HL-5240
EPSON LQ-300+II             EPSON EPL-6200N
---------------------------------------------------------------
    
Ostatní tiskárny a připojení na USB port

Pro tyto případy jsme vyvinuli program ÚčtoTisk, který převádí DOSovské tiskové výstupy z Účta do podoby vhodné pro Windows a posílá je do tiskové fronty výchozí nebo zvolené tiskárny. Tím umožňuje tisk z Účta prakticky na všech tiskárnách.

Program ÚčtoTisk je nyní dostupný ve třech variantách, které označujeme Windows 1, Windows 2 a Windows 3. V programu Účto volte Ostatní /Tiskárna /Nastavit tiskárnu Windows a vyzkoušejte nejprve /Windows 3; nevyhovuje-li, zkuste /Windows 2 nebo /Windows 1.

Parametry tisku nastavíte ve volbě Ostatní /Parametry /Tisk /Tisk Windows - sledujte nápovědu k údajům.