16. 01. 2020, Ing. Tomáš Mašek
Vzhledem k tomu, že účto tiskne na výchozí tiskárnu ve Windows, není potřeba brát při výběru nové tiskárny na účto ohledy. Pokud tiskárna tiskne z Windows, měla by tisknout i z účta.

Pokud jste účetní firma, pravděpodobně si k účtu pořídíte některou z laserových či LED tiskáren. Pokud chcete využívat tiskárnu i pro tisk fotografií či kopírování dokumentů, sáhnete po multifunkční inkoustové tiskárně. Do kanceláře s více počítači se vyplatí tiskárna s podporou tisku v síti (rozhraní wi-fi či LAN/ethernet).

Při výběru tiskárny si odpovězte na tyto tři otázky:

Tisknu často, hlavně černobíle

Pro vás jsou ideální laserové a LED tiskárny. Ty vynikají v rychlém a levném tisku, zejména pokud se jedná o černobílé dokumenty. Vzhledem k jejich pořizovací ceně a velmi nízkým nákladům na tisk jsou vhodné jako firemní tiskárny. Některé umí i barevný tisk, případně se nabízejí v multifunkční výbavě (tiskárna, skener, kopírka).

Tisknu málo, černobíle i barevně, občas něco okopíruji

Pak si vyberte domácí inkoustovou tiskárnu. Jejich nízká pořizovací cena a menší rozměry snadno vyváží větší cenu inkoustových náplní. Zároveň jsou většinou vyráběny v multifunkčním provedení, dá se na nich tedy zároveň i skenovat a kopírovat dokumenty. Díky vyššímu rozlišení na nich lze tisknout i fotky. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady a pomalejší tisk než u laserových tiskáren.

Chci tisknout kvalitní fotky

Na tisk kvalitních fotografií jsou nejlepší termosublimační tiskárny, které tisknou nasucho a intenzitu barvy určuje teplota. Bohužel oproti inkoustovým tiskárnám ztrácejí na schopnosti tisku běžného textu, a proto se do kanceláře moc nehodí.

Tipy na levnější tisk

Tiskněte i po upozornění na docházející náplň: Některé tiskárny vzbuzují dojem, že je třeba vyměnit náplně okamžitě po varování. Dokud tiskárna uspokojivě tiskne, klidně pokračujte navzdory varování.

Používejte alternativní náplně: Do mnoha tiskáren lze místo originálních náplní od výrobců pořídit levnější alternativy. To platí hlavně u náplní do černobílých tiskáren. Originální barevné náplně oceníte prakticky jen u tisku fotografií nebo náročné grafiky.

Zvolte tiskárnu s oddělenými barevnými náplněmi: Pokud potřebujete barevný tisk, volte tiskárnu, do které lze kupovat barevné náplně odděleně. Některé tiskárny pracují s kombinovanými zásobníky, což je neefektivní. Stačí, aby došla jedna ze základních barev a musíte vyměnit celé balení – i když jsou ostatní zásobníky plné.

Tiskněte v nižší kvalitě: Tisk v nižší kvalitě spotřebuje polovinu i méně barvy, text je přitom stále dostatečně čitelný. Lze takto tisknout i grafiku, pokud vám jde jen o její výpovědní hodnotu, nicméně ztrátou kvality pochopitelně utrpí více než text.

Tisk fotografií: Pokud chcete vytisknou větší množství fotografií, využijte služeb specializovaných fotolabů. Fotky budou levnější než tištěné, neboť spotřeba inkoustu na kvalitní fotografii je enormní.