Co patří do řemeslných živností najdete v příloze č.1 živnostenského zákona. Obsahové náplně řemeslných živností jsou popsány v příloze č.1 nařízení vlády č.278/2008 Sb. ve znění pozdějších předpisů. U řemeslných živností lze využít paušálních výdajů ve výši 80 % z příjmů.
Na daňovém portálu máte načteno přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2020 (z Účta jako DPFDP5.XML). Potřebujete do něj vložit přílohu o zaplacených částkách na životní pojištění, která je pod názvem ZIVPOJ.PDF uložena v C:\USERS\DOKUMENTY. Na daňovém portále klikněte na /Úprava ve formuláři /Přílohy DAP a v řádku "Potvrzení o zaplacených příspěvcích na soukromé životní pojištění" zvolte E-příloha, Procházet (Vybrat soubor), nalistujte soubor ZIVPOJ.PDF, Otevřít, Uložit změny. Přípustné formáty příloh jsou PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, JPG, TXT, TXT/CSV, RTF, ZIP, P7S. Součet velikostí e-příloh může být maximálně 10 MB.
Vláda schválila prodloužení programu Antivirus do konce dubna 2021. Nově bude příspěvek poskytován jen na zaměstnance, jejichž pracovní poměr ke dni podání
měsíčního vyúčtování vyplacených náhrad mezd trvá alespoň tři měsíce.
Zdroj: Tisková zpráva MPSV
Nový zákon o kompenzačním bonusu byl schválen Poslaneckou sněmovnou. Zákon počítá s bonusem ve výši 1.000 Kč denně pro OSVČ a
společníky s.r.o. Žádat bude možné zpětně k 1.2.2021. Kompenzační bonus bude náležet všem podnikatelům poškozeným nejen dopady
vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. Rozhodující bude pokles příjmů vyšší než 50% v porovnání s obdobím před pandemií.
Zdroj: Tisková zpráva MF
Termín podání, vyplnění přehledu v Účtu, tisk, ePodání.
Na webu Finanční správy najdete Aktuální dotazy a odpovědi k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2020. Aktualizace je ke dni 1.1.2021.
Zkrácená ukázka ze sekce Daňová evidence: Je povinen podnikatel s předmětem činnosti prodej zboží při vedení daňové evidence vést i skladovou evidenci? Podle § 7b/4 ZDP je poplatník povinen provádět zjištění skutečného stavu zásob k poslednímu dni zdaňovacího období a o tomto zjištění pak provést zápis a o případné rozdíly upravit základ daně podle § 24 a 25 ZDP. Aby mohl zjistit případné rozdíly skutečného stavu se stavem evidenčním podle daňové evidence, musí tak vést evidenci zásob (skladovou evidenci).
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob není povinen podat poplatník:
Seznamte se s možnostmi programu Účto, které Vám usnadní zpracování přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Přebírání dat, kontroly údajů, tisk přiznání, zálohy, ePodání.
Potřebujete vytisknout Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků, že
neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě?
V /Ostatní /Mzdy a zaměstnanci /Zaměstnanci /Děti zaměstnanců zapište údaje o dětech zaměstnance, např.:
Číslo Zaměstnanec JménoDítěte RodnéČíslo Pozn> Uplat Od-Do ZTP -------------------------------------------------------------------------- 00701 Alena Podešvová Anna Podešvová 996212/0179 TU Liberec N N
Stiskněte ShiftF6 a podle potřeby vyberte /Potvrzení MFin 5556 - mzdy nebo /Potvrzení MFin 5558 - DAP.
Podmínky pro provedení ročního zúčtování záloh. Postup v Účtu.
Příklady.
Zákonem 39/2021 Sb. byl novelizován § 15/1 ZDP, který zvyšuje částku, kterou lze uplatnit od základu daně v rámci uplatnění nezdanitelné části
základu daně ve formě daru. Poplatník DPFO si může v úhrnu odečíst od základu daně bezúplatná plnění, pokud přesáhnou 2 % ze základu daně anebo
činí alespoň 1.000 Kč ve zdaňovacím období. Maximálně v úhrnu lze odečíst nejvýše 30 % základu daně a to v rámci daňového přiznání k dani z příjmů
fyzických osob za zdaňovací období roku 2020 a 2021 (pro rok 2019 platila možnost odečtu nejvýše 15 % základu daně).
Zdroj: Finanční správa
Tiskopis Prohlášení poplatníka. Platný vzor, prohlášení v Účtu, podpis poplatníka, prokazování nároku na slevy a daňové zvýhodnění, žádost o roční zúčtování záloh.
Kdo může být spolupracující osobou, kolik lze na ní rozdělit příjmů a výdajů. Pomůcka výpočtu, daňová přiznání.
Uzávěrkové operace mohou být součástí příjmů a výdajů v peněžním deníku nebo mohou upravit výsledek hospodaření prostřednictvím tabulky E Přílohy č.1 daňového přiznání.
Pro výpočet exekučních srážek využijte v Účtu kalkulačky Nezabavitelná část mzdy. Příklady. Evidence exekucí.
Od ledna 2021 je možné poskytovat daňově zvýhodněné stravování vedle stravenek a závodních jídelen také přímo v penězích.
Co přináší stravenkový paušál
Mýty a fakta o stravenkovém paušálu
Stravenkový paušál v Účtu
Jak správně zaevidovat majetek, u kterého se uplatní mimořádné odpisy. Odpisový plán, rozpis odpisů.
Z čeho vyplývá stravenkový paušál. Použití v Účtu, osobní evidence, formulář mzdy, seznamy a sestavy.
Podklady pro vyúčtování v rámci programu Antivirus A plus, A a B najdete v Účtu 2021.
Změny v oblasti mezd v roce 2021, porovnání s rokem 2020. Zrušení superhrubé mzdy, změna sazeb, sleva na poplatníka, nízké a vysoké příjmy, maximální bonus, redukční hranice, exekuční kalkulačka. Dovolená v hodinách, kontrola průměru pro náhrady, stravenkový paušál.
Ministerstvo financí promíjí příslušenství daně silniční. Fakticky se tím posouvá termín podání přiznání a zaplacení daně z 1.2. na 1.4., a to bez sankcí. Zdroj: Tisková zpráva MF
Předmět a poplatník daně. Daňové přiznání, termín pro podání, forma podání. Splatnost daně, způsoby platby. Informace do datovek či emailem.
Vyúčtování srážkové daně - tiskopis, termín předložení, zpracování a tisk v Účtu. ePodání přes daňový portál či datovou schránkou.
Ministerstvo financí zveřejňuje Přehled platných smluv o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu, respektive z příjmu a z majetku. Poslední aktualizace je ke dni 8.1.2021.
Vyúčtování zálohové daně - tiskopis, termín předložení, zpracování v Účtu. Příloha Počet zaměstnanců, další přílohy. Daňový bonus, vrácený přeplatek z vyúčtování. ePodání přes daňový portál či datovou schránkou.
Pro rok 2021 platí vzor 26 tiskopisu Prohlášení poplatníka MFin 5457 daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Finanční správa nedoporučuje využívat starší vzory 24 a 25, neboť obsahují žádost o roční zúčtování, kterou již nebude možné pro zdaňovací období 2021 použít. Pro roční zúčtování za rok 2021 bude vydán nový vzor Žádosti o roční zúčtování záloh MFin 5457/B vzor 2.
Za jakých podmínek lze uplatnit slevu na druhého z manželů. Co patří či nepatří do příjmů. Zdaňovací období. Sleva v daňovém přiznání.
Sazby výdajů procentem z příjmů. Podmínky použití, pokyn GFŘ, příklady. Řemeslné živnosti.
Finanční správa zveřejnila Aktuální dotazy a odpovědi k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za zdaňovací období 2020 a pro zdaňovací období 2021. Aktualizace je k 12.1.2021.
Dozvíte se zde například, že pro období 2021 byl zrušen maximální limit pro vyplacení ročního daňového bonusu (60.300 Kč), ale maximální výše měsíčního daňového bonusu zůstává ve výši 5.025 Kč. Pokud má zaměstnanec nárok na měsíční daňový bonus vyšší, uplatní jej v ročním zúčtování za rok 2021 nebo v daňovém přiznání za rok 2021.
V přiznání k DPH za poslední zdaňovací období roku 2020 nezapomeňte vypořádat nárok na odpočet daně, provést opravu či úpravu odpočtu, případně oznámit změnu zdaňovacího období.
Cena nejvýhodnější stravenky pro rok 2021 činí 137 Kč. Daňovými výdaji zaměstnavatele jsou příspěvky zaměstnavatele na stravování zaměstnanců poskytované až do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu, maximálně však do výše 70 % stravného vymezeného pro zaměstnance při trvání pracovní cesty 5 až 12 hodin (70% ze 108 Kč je 75,60 Kč). U zaměstnance je hodnota stravování poskytovaného zaměstnavatelem jako nepeněžní plnění osvobozena. Průměrná cena oběda podle společnosti Sodexo Benefity se pohybuje okolo 140 Kč. Jako alternativu ke stravenkám je možné od 1.1.2021 využít stravenkový paušál, tj. peněžní příspěvek na stravování.
Plátce, který v průběhu roku krátil DPH na vstupu, je povinen v přiznání za poslední zdaňovací období roku vypořádat nárok na odpočet u přijatých zdanitelných plnění. Postup v programu Účto. Příklad.
Generální finanční ředitelství stanovilo pokynem GFŘ-D-49 jednotné kurzy za rok 2020. Podle § 38/1 ZDP použije jednotný kurz poplatník, který nevede účetnictví a nevyužije-li kurzy devizového trhu uplatňované podle předpisů o účetnictví (denní či pevný kurz). Pro 1 EUR platí kurz 26,50 Kč, pro 1 USD (americký dolar) 23,14 Kč, pro 1 GBP (anglická libra) 29,80 Kč. Příjmy a výdaje v cizí měně evidované v daňové evidenci se přepočítají podle § 38 zákona. V daňové evidenci se ke konci zdaňovacího období neprovádí přepočet zůstatku devizového účtu nebo valutové pokladny, ani se nepřeceňují pohledávky nebo dluhy v cizí měně.
Přiznání k silniční dani za rok 2020, termín odevzdání, předmět daně, snížení/zvýšení daně, osvobození od daně. Postup v Účtu. ePodání, daňový portál, datová schránka.
Informace o novinkách najdete zde nebo v programu v /Nápověda /Novinky a tipy /Novinky 2021 nebo /Nápověda /Příručky k programu /Rozdílová dokumentace 2021 a /Doplňte si do příručky.
Jaké jsou novinky v daňových formulářích k 1. 1. 2021?
Pokud chce OSVČ vstoupit do paušálního režimu, musí toto oznámení podat na místně příslušný finanční úřad nejpozději do 11. ledna 2021. Pro přihlášku můžete využit webovou aplikaci nebo jednoduchý tiskopis. Podrobněji k paušální dani.
Ministerstvo financí připravilo Přehled nejdůležitějších změn v gesci MF pro rok 2021.
Zrušení superhrubé mzdy, sazby 15 a 23 %, vyšší sleva na poplatníka,
stravenkový paušál, mimořádné odpisy, zvýšení hranice pro odpisování, snížení
spotřební daně u nafty, uznatelnost výdajů k boji s koronavirem, zvýšení
spotřební daně u tabákových výrobků, zrušení zastropování maximálního bonusu.
Paušální daň. Online finanční úřad. Záloha na daňový odpočet. Dálková forma
komunikace při zahájení a ukončení daňové kontroly. Snížení úroků z prodlení.
Odložení EET až do 31. 12. 2022. Prodloužení testu pro příjmy z prodeje
nemovitých věcí z 5 na 10 let. Snížení limitu odpočtu úroků na bydlení z 300
na 150 tis. Kč/rok.
Nová minimální záloha na zdravotní pojištění platí již od ledna 2021, nové minimální/maximální zálohy na důchodové pojištění platí od podání Přehledu za rok 2020. Nemocenské pojištění je dobrovolné. Porovnání s rokem 2020. Den platby.
Zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony, byl dnes vydán ve Sbírce předpisů pod číslem 609/2020. Přináší tyto novinky:
Zdroj: Tisková zpráva MF
Nařízením vlády číslo 580/2020 Sb. se od roku 2021 zvyšují normativní náklady na bydlení z 6.502 na 6.637 Kč (bydlení v nájemních bytech, jedna osoba, obce s 50.000 až 99.999 obyvateli). Tento parametr, který ovlivňuje výpočet exekuční srážky ze mzdy, bude nastaven v Účtu 2021.
MPSV shrnuje změny v oblasti práce a sociálních věcí v roce 2021:
Zdroj: Tisková zpráva MPSV
Vyhláškou MPSV číslo 589/2020 Sb. se od 1. 1. 2021 se určuje sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravné a stanoví průměrná cena pohonných hmot. Srovnání s rokem 2020.
Vláda schválila prodloužení programu Antivirus do konce února 2021. Zdroj: Tisková zpráva MPSV
Upozornění na daňové povinnosti v roce 2021 bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji číslo 37/2020. Novinkou jsou lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů:
V novele zákona o kompenzačním bonusu (součást novely zákona o spotřebních daních) se umožňuje souběh kompenzačního bonusu s:
Pro OSVČ, které jsou dobrovolně účastny nemocenského pojištění, se od ledna 2021 zvyšuje minimální měsíční výše platby z 126 na 147 Kč. Nemocenské pojistné za leden 2021 je splatné od 1. do 31. 1. 2021. Zdroj: Tisková zpráva ČSSZ
Od 1. 1. 2021 se zvýší:
Zdroj: VZP
Pokud dojde ke zrušení superhrubé mzdy a zvýšení základní slevy na poplatníka (daňový balíček vrácený Senátem s pozměňovacími návrhy bude v nejbližší době schvalovat Poslanecká sněmovna), výrazně se sníží daň vypočtená z měsíční mzdy. Ministerstvo financí vyrobilo kalkulačku s vyčíslením úspor.
Ministerstvo financí vydalo vyhlášku číslo 525/2020 Sb., o formulářových podáních pro daně z příjmů. Účinnost je od 1. 1. 2021. Vyhláška stanoví v případě formulářových podání pro daň z příjmů:
Ministerstvo financí stanovilo vyhláškou sazby zahraničního stravného pro rok 2021. Srovnání s rokem 2020.
Spočítejte si, zda je pro vás výhodné přejít do režimu paušální daně. Ministerstvo financí připravilo kalkulačku.
Termín splatnosti, den platby a výše zálohy na daň z příjmů. Zálohy Účtu.
24. Je možný souběh bonusu a ošetřovného?
V případě, že se jedná o klasické ošetřovné, které je jednou ze sociálních
dávek, je možné čerpat jak kompenzační bonus, tak i ošetřovné. Pokud jde o
ošetřovné pro OSVČ, nově je díky senátnímu pozměňovacímu návrhu souběh s
kompenzačním bonusem v daný kalendářní den také umožněn.
Zdroj: Otázky a odpovědi MF
Vznik povinnosti platit zálohy, splatnost, výpočet, rozhodné období, evidence, zaokrouhlení, číslo účtu. Zálohy v Účtu. Číslo účtu.
Zákoník práce (§ 357): „Jestliže je průměrný výdělek zaměstnance nižší než
minimální mzda nebo příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy, na kterou by
zaměstnanci vzniklo právo v kalendářním měsíci, v němž vznikla potřeba
průměrný výdělek uplatnit, zvýší se průměrný výdělek na výši odpovídající
této minimální mzdě nebo příslušné nejnižší úrovni zaručené mzdy; to platí
také při uplatnění pravděpodobného výdělku.“
V Účtu 2021 při pořízení mzdy přibude nová kontrola, zda průměr pro náhrady
dosahuje nejnižší úrovně zaručené hodinové mzdy.
Poslanecká sněmovna definitivně schválila návrh na paušální daň. Chybí jen podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce předpisů. OSVČ s ročním příjmem do 1 mil. Kč, bez příjmů ze závislé činnosti, neplátci DPH, se budou moci přihlásit k paušální dani, která by pro rok 2021 činila 5.469 Kč měsíčně (z toho zdravotní pojištění 2.393 Kč, sociální pojištění 2.976 Kč, daň z příjmů 100 Kč). V dalších letech by se částka zvyšovala. OSVČ s paušální daní nebudou podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob ani přehledy o příjmech a výdajích pro OSSZ a ZP. Poplatník si nebude moci uplatnit daňové slevy, např. bonus na děti či slevu na manželku. Oznámení o použití paušální daně se musí učinit do 10. 1. 2021. Zdroj: Tisková zpráva MF
Ministerstvo práce a sociálních věcí podle § 6/2 zákona o nemocenském pojištění sdělilo, že od 1. 1. 2021 částka rozhodná pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění činí 3.500 Kč (do 31. 12. 2020 je 3.000 Kč). Týká se například zaměstnanců na dohodu o pracovní činnosti, kde měsíční odměna do 3.499 Kč nebude podléhat zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Zvýší se také hranice pro zdanění srážkovou daní na 3.500 Kč.
Ministerstvo financí prostřednictvím Twitteru slíbilo, že OSVČ bude moci souběžně čerpat kompenzační bonus a Antivirus. Upraví legislativu tak, aby bylo možné nárokovat i zpětně pro již skončená podzimní bonusová období.
Nařízením vlády číslo 487/2020 Sbírky předpisů se s účinností od 1. 1. 2021 zvyšuje minimální hodinová mzda na 90.50 Kč a minimální měsíční mzda na 15.200 Kč. Navyšují se také nejnižší úrovně zaručené mzdy.
Výpočet a čerpání dovolené se od roku 2021 změní. Místo dnů se bude počítat v hodinách. Změnu včetně kalkulačky Nárok na dovolenou připravujeme do Účta 2021.
Od 1. 1. 2021 se zvyšuje měsíční vyměřovací základ zdravotního pojištění za státní pojištěnce z 11.607 na 13.088 Kč. Použije se také u vyměřovacího základu zdravotního pojištění invalidního zaměstnance zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením.
MPSV připravilo kalkulačky pro výpočet dávek v roce 2021 a kalkulačku pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2021.
Daňový balíček se změnami pro rok 2021 byl schválen Sněmovnou a postoupen do Senátu. Obsahuje řadu zásadních změn.
Zdroj: Tisková zpráva MF I, tisková zpráva MF II
Pro zjištění hospodářského výsledku v průběhu kalendářního roku můžete v Účtu využít několik nástrojů – součty sloupců deníku, rozvahu ke dni, kalkulačku daně z příjmů a daňové přiznání.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo pro účely nemocenského pojištění výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu pro rok 2021 takto:
Sdělení vyšlo pod číslem 435/2020 Sbírky předpisů.
Na základě rozhodnutí vlády se od ledna 2021 se zvýší minimální mzda o 600 Kč, tj. z 14.600 na 15.200 Kč. Zdroj: Tisková zpráva MPSV
Finanční správa poukazuje na opakující se chyby v žádostech o podzimní kompenzační bonus. Nejčastějším problémem jsou chybějící podpisy. Ty musí být dva, tj. na vlastní žádosti a na čestném prohlášení. V případě společníků malých s.r.o. je žadatelem fyzická osoba (právnická osoba nemůže být žadatelem), která žádost podepisuje a podává u příslušného finančního úřadu dle místa svého bydliště (nikoli sídla společnosti). Zdroj: Finanční správa
Postup OSVČ při žádosti o vyplacení podzimního kompenzačního bonusu.
Zákonem 449/2020 Sb., který vyšel 2. 11. 2020, se odkládá povinnost evidovat tržby z 1. 1. 2021 na 1. 1. 2023.
Nový web „Covid portál“ přináší detailní informace v souvislosti s covidem v běžném životě (Jaké obchody a jaké provozovny nyní fungují, Přehled covidových kompenzačních programů, Jaké aktivity můžeme ve volném čase provozovat ...) nebo aktuální opatření, nařízení vlády, jejich detail, platnost a jednoduché vysvětlení (Zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb, Omezení volného pohybu 5:00 až 20:59, Zákaz volného pohybu 21:00 až 4:59 ...).
Podrobný manuál pro zaměstnavatele k Programu Antivirus byl aktualizován k 6. 11. 2020 a je nyní označen jako verze 5.1.
V připomínkovém řízení je návrh vládního nařízení o minimální mzdě. Pro rok 2021 se navrhují 4 varianty zvýšení minimální mzdy: a) o 400 Kč na 15.000 Kč/měs., b) o 900 Kč na 15.500 Kč/měs., c) o 1.400 Kč na 16.000 Kč/měs., d) o 1.800 Kč na 16.400 Kč/měs.
Nárok na kompenzační bonus OSVČ při souběhu s jiným příjmem, dávkou či činností.
Typ příjmu/dávky/činnosti Nárok na kompenzační bonus? --------------------------------------------------------------------- Důchod (starobní, invalidní) ANO Student ANO Antivirus A, A+, B NE Covid – Sport, Kultura, Cestovní ruch NE Covid – Nájemné k souběhu nemůže dojít Zaměstnání ANO Ošetřovné OSVČ NE Ošetřovné (klasické) ANO Podpora v nezaměstnanosti NE Pracovní neschopnost ANO Rodičovský příspěvek ANO Příspěvek na bydlení ANO Dávky v hmotné nouzi ANO Úpadek NE Nespolehlivý plátce či osoba NE
Zdroj: MF Kompenzační bonus – otázky a odpovědi
Podklady pro vyúčtování v rámci programu Antivirus A plus, A a B najdete v Účtu 2020 od verze 8.
Rodiče, kteří jsou doma se svými dětmi mladšími 10 let, budou mít nárok na ošetřovné ve výši 70 % denního vyměřovacího základu, a to po celou dobu uzavření škol. Nárok budou mít zaměstnanci (včetně DPČ a DPP, pokud bylo v předcházejících 3 měsících odvedeno nemocenské pojištění) i OSVČ. Výše ošetřovného bude činit minimálně 400 Kč/den. Podrobné informace.
Podklady pro zaměstnavatele využívající program Antivirus A, B a nově A plus připravujeme do verze 8 Účta 2020. Předpokládáme, že bude ke stažení ještě v tomto týdnu. Mzdy za říjen můžete vyhotovit i ve stávající verzi 7.
Odpovědi na nejčastější otázky ke mzdové agendě.